ثبت شرکت

ثبت شرکت چیست؟

به انجام امور اداری مربوط به ثبت رساندن یک شرکت در اداره کل ثبت شرکت ها،ثبت شرکت می گویند.

انواع شرکت ها:

بر اساس قانون تجارت ایران 7 نوع شرکت میتوان ثبت کرد:

1-با مسئولیت محدود 2-سهامی خاص 3-سهامی عام 4-تعاونی 5-تضامنی 6-مختلط سهامی 7-مختلط غیر سهامی

که البته در حال حاضر بیشتر شرکتها از نوع اول تا چهارم به ثبت میرسند و سایر انواع شرکت تقریباً منسوخ شده است.ما در اینجا جهت استحضار متقاضیان چهار نوع اول را شرح میدهیم.

شرکت با مسئولیت محدود: شرکتی است که حداقل با 2 نفر شریک تاسیس می شود و در این شرکت نیاز به بازرس نیست و در بدو تاسیس نیازی به افتتاح حساب بانکی ندارد و کلاً نسبت به سایر شرکت ها جمع و جورتر و بهتر است.مقررات اداری حاکم بر این شرکتها از قبیل انتصابات هیئت مدیره و نقل وانتقال سهام و غیره نسبت به سایر شرکتها بسیار سهل تر و ساده تر است.کسانی که برای اولین بارتصمیم به راه اندازی یک شرکت دارند بهتر است که این نوع شرکت را ثبت کنند مگر اینکه بواسطه شرایط یا الزامات خاص ناچار باشند شرکت سهامی خاص ثبت کنند.لازم به توضیح است که در حال حاضر امکان تبدیل شرکت سهامی خاص به مسوولیت محدود و یا بالعکس وجود ندارد.

شرکت سهامی خاص: شرکتی است که با حداقل 3نفربعنوان شریک و 2 نفر بعنوان بازرس تشکیل می شود.بازرس ها نباید با هیئت مدیره نسبت فامیلی داشته باشند. در این نوع شرکت ها باید در بدو تاسیس برای شرکت افتتاح حساب صورت پذیرد که اسم این حساب عبارتند از حساب جاری در شرف تاسیس.حداقل 35 درصد و حداکثر 100 درصد سرمایه اولیه این نوع شرکتها باید به این حساب واریز شود.کسانی که تصمیم به راه اندازی پروژه های تولیدی ،صنعتی،خدماتی،گردشگری و ... دارند که مستلزم اخذ تسهیلات بانکی می باشد باید این نوع شرکت را ثبت کنند چون از شروط اولیه بانکها برای پرداخت تسهیلات سهامی خاص بودن نوع شرکت است.در این نوع شرکتها  بر خلاف شرکتهای مسوولیت محدود هیئت مدیره الزاما باید سهامدار هم باشند.نقل و انتقال سهام در این شرکتها نیاز به مفاصا حساب مالیاتی دارد.

سهامی عام: حداقل با 5 نفر شریک و 2نفر بازرس تشکیل می شود. ثبت این نوع شرکت ها مختص شرکت هایی است که میخواهند در بورس اوراق بهادار فعالیت کنند و ثبت آنها نیز نیاز به کسب مجوز و طی مراحل کارشناسی در اداره بورس اوراق بهادار دارد. این شرکت ها در بدو تاسیس از طریق روزنامه کثیر الانتشار اقدام به پذیره نویسی می نمایند.سهام شرکتهای سهامی عام در بورس خرید و فروش میشود و تابع قوانین حاکم بر بورس است.برای اینکه یک شرکت سهامی عام در بورس پذیرفته شود باید توسط شرکتهای مشاور وابسته به بورس ارزیابی شود

شرکت تعاونی: شرکتی است که حداقل با 7 نفر سهامدار و 2 نفر بازرس تشکیل میشود. این شرکت ها زیر نظر اداره تعاون فعالیت میکنند و ثبت آنها نیز نیاز به کسب  مجوز از این اداره دارد.ایده اولیه تاسیس این شرکتها به منظور گسترش اشتغال و سهیم نمودن کارگران و کشاورزان در سود ناشی از فعالیت خود بوده.در سالهای اخیر نیز بعضی از سرمایه گذاران برای برخورداری از تسهیلات اداره تعاون این قبیل شرکتها را ثبت میکنند که همیشه هم نتایج مثبت ندارد.البته باید اشاره کرد که مقررات حاکم بر این شرکتها از شرکتهای مسوولیت محدود و یا سهامی خاص دست و پاگیر تر است.

چه نوع شرکتی ثبت کنیم ؟

برای فعالیت های تجاری،بازرگانی،خدماتی،پیمانکاری،تولیدی،کشاورزی،درمانی و غیره... معمولاً ثبت 2 نوع شرکت رایج است یا با مسئولیت محدود یا سهامی خاص. که در ذیل تفاوت های عمده این 2نوع شرکت را بیان میکنیم:

1-شرکت های با مسئولیت محدود به حداقل 2 نفر برای ثبت نیاز دارند ولی سهامی خاص به 3 نفر

2-شرکت های با مسئولیت محدود نیاز به بازرس ندارند ولی در شرکت های سهامی خاص 2نفر نیز باید به عنوان بازرس معرفی شوند.

3-با هر دونوع این شرکت ها هر فعالیتی می توان انجام داد و عملاً هیچ فرقی نمی کنند. فقط اینکه برای فعالیت های تولیدی بهتر است که از شرکت های سهامی خاص استفاده کرد چون بانک ها در هنگام پرداخت تسهیلات بانکی الزام دارند که شرکت سهامی خاص باشد.

4-شرکت های پیمانکاری هم میتوانند بصورت مسئولیت محدود با سهامی خاص ثبت شوند ولی گاهاً دیده شده که شرکت های پیمانکاری با مسئولیت محدود برای اخذ ضمانت نامه بانکی مشکل دارند لذا ترجیحاً سهامی خاص بهتر است ولی اگر مسئله ضمانت نامه بانکی نباشد شرکت های با مسئولیت محدود بسیار بهترند و مقررات حاکم بر آنها برای هرکاری سهل تر و ساده تر است خصوصاًبرای مسائل کاری شرکتهای پیمانکاری.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت: 

1-کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه شرکا

2-آدرس و کد پستی

مدت زمان ثبت شرکت: 

یک هفته

هزینه ثبت شرکت:

یک میلیون و سیصدهزار تومان

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :