طرح توجیهی

برای احداث یک واحد تولیدی ، کشاورزی ، صنعتی ، خدماتی ، درمانی ، گردشگری و ساختمانی ،شیلات،دامداری،دارویی و غیره ابتدا باید یک طرح توجیهی تهیه شود. طرح توجیهی در واقع یک گزارش فنی و اقتصادی و مالی میباشد که در 70 الی400 صفحه تهیه میشود و تمامی اطلاعات لازم شامل اطلاعات اقتصادی، برآوردهای مالی و همچنین اطلاعات فنی را در اختیار سرمایه گذار قرار میدهد. مرکز ارائه خدمات اداری پیشرو طرح توجیهی در کلیه زمینه های ذکر شده بالا را به دو روش الف و ب و با توضیحاتی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد تنظیم و ارائه میکند:

الف) طرح توجیهی مختصر: این نوع طرح توجیهی درحدود 70 صفحه تهیه و تنظیم میشود. در این طرح تمامی استاندارد هایی را که به آنها نیاز است تا طرح فوق در دایره اعتبارات بانک ها، اداره کل صنایع و معادن و دیگر سازمان ها از قبیل سازمان جهاد کشاورزی،اداره بازرگانی، شهرداری ها،کارگروه بررسی طرح در استانداریها و غیره مورد تائید و تصویب قرار بگیرد لحاظ شده است. این طرح توجیهی هم برای دریافت مجوز و هم برای اخذ تسهیلات بانکی کاربرد دارد.

ب) طرح توجیهی کامل: طرح توجیهی کامل  در حدود 400 صفحه تهیه و تنظیم شده و شامل 4 بخش:بازار،فنی واقتصادی،مالی وکامفارمی باشد. در این طرح نیز کلیه استانداردهای لازم رعایت شده و بخش کامفار آن با استفاده از نرم افزار اوریجینال کامفار 3 تهیه میشود که نرم افزار فوق در حقیقت یک نرم افزار بین المللی بوده که استاندارهای بانک جهانی و صندق بین الملل پول راداردو مورد تایید یونیدو(نهادمالی وابسته به سازمان ملل متحد) می باشد.در بخش بازار این نوع طرح کلیه آمار های جمعیتی و آمارهای واردات و صادرت و موقعیت جغرافیایی محل اجرای طرح و سایر شاخص های جمعیتی و نیازهای منطقه ای و غیره مورد ارزیابی دقیق قرار میگیرد.در بخش فنی نیز مشخصه های اصلی طرح از لحاظ فنی مورد تجزیه و تحلیل دقیق و کارشناسی قرار میگیرد.خلاصه آنکه در طرح کامل بررسی هایی که  در خصوص یک پروژه انجام می پذیرد بسیار بیشتر از آنچه بانک هاو یا صنایع به آن  نیاز دارند بوده و سرمایه گذارانی که قبل از اجرای یک پروژه  می خواهند طرح خود رااز همه نظر مورد ارزیابی دقیق قرار داده و در خصوص پروژه خود اطلاعات علمی و کاملی داشته باشند و از نظر سود آور بودن آن اطمینان حاصل کنند باید این نوع طرح را تهیه کنند.

هزینه و مدت زمان تنظیم و تهیه طرح توجیهی در مرکز ازائه خدمات اداری پیشرو:

الف) مدت زمان تهیه و تنظیم طرح توجیهی مختصر حداقل ۴ روز و حداکثر یک هفته میباشد. هزینه این نوع طرح نیز از یک میلیون و سیصدهزارتومان تا دو میلیون و پانصد هزار تومان متغیر خواهد بود.

ب) هزینه طرح توجیهی کامل نیز نسبت به نوع طرح متغیر خواهد بود ولی حداقل هزینه لازم برای تهیه این طرح چهار میلیون و هشتصد هزار تومان میباشد.مدت زمان تهیه این طرح حداقل 10  روزو حداکثر یکماه می باشد.

نکته بسیار مهم: تایید هر دو نوع طرح توجیهی بالا در بانکها،اداره کل صنایع و سایر سازمانهایی که این طرحها به آنها ارائه میشودتوسط مرکز ارائه خدمات اداری پیشرو به صورت صد در صد تضمین شده است.ضمنا دفاع از طرح  های توجیهی یاد شده به طور کامل بر عهده کارشناسان فنی  این مرکز خواهد بود.

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :