طرح توجیهی

برای احداث یک واحد تولیدی ، کشاورزی ، صنعتی ، خدماتی ، درمانی ، گردشگری و ساختمانی ،شیلات،دامداری،دارویی و غیره ابتدا باید یک طرح توجیهی تهیه شود. طرح توجیهی در واقع یک گزارش فنی و اقتصادی و مالی میباشد که در 70 الی400 صفحه تهیه میشود و تمامی اطلاعات لازم شامل اطلاعات اقتصادی، برآوردهای مالی و همچنین اطلاعات فنی را در اختیار سرمایه گذار قرار میدهد. مرکز ارائه خدمات اداری پیشرو طرح توجیهی در کلیه زمینه های ذکر شده بالا را به دو روش الف و ب و با توضیحاتی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد تنظیم و ارائه میکند:

الف) طرح توجیهی مختصر: این نوع طرح توجیهی درحدود 70 صفحه تهیه و تنظیم میشود. در این طرح تمامی استاندارد هایی را که به آنها نیاز است تا طرح فوق در دایره اعتبارات بانک ها، اداره کل صنایع و معادن و دیگر سازمان ها از قبیل سازمان جهاد کشاورزی،اداره بازرگانی، شهرداری ها،کارگروه بررسی طرح در استانداریها و غیره مورد تائید و تصویب قرار بگیرد لحاظ شده است. این طرح توجیهی هم برای دریافت مجوز و هم برای اخذ تسهیلات بانکی کاربرد دارد.

طرح توجیهی

ب) طرح توجیهی کامل: طرح توجیهی کامل  در حدود 400 صفحه تهیه و تنظیم شده و شامل 4 بخش:بازار،فنی واقتصادی،مالی وکامفارمی باشد. در این طرح نیز کلیه استانداردهای لازم رعایت شده و بخش کامفار آن با استفاده از نرم افزار اوریجینال کامفار 3 تهیه میشود که نرم افزار فوق در حقیقت یک نرم افزار بین المللی بوده که استاندارهای بانک جهانی و صندق بین الملل پول راداردو مورد تایید یونیدو(نهادمالی وابسته به سازمان ملل متحد) می باشد.در بخش بازار این نوع طرح کلیه آمار های جمعیتی و آمارهای واردات و صادرت و موقعیت جغرافیایی محل اجرای طرح و سایر شاخص های جمعیتی و نیازهای منطقه ای و غیره مورد ارزیابی دقیق قرار میگیرد.در بخش فنی نیز مشخصه های اصلی طرح از لحاظ فنی مورد تجزیه و تحلیل دقیق و کارشناسی قرار میگیرد.خلاصه آنکه در طرح کامل بررسی هایی که  در خصوص یک پروژه انجام می پذیرد بسیار بیشتر از آنچه بانک هاو یا صنایع به آن  نیاز دارند بوده و سرمایه گذارانی که قبل از اجرای یک پروژه  می خواهند طرح خود رااز همه نظر مورد ارزیابی دقیق قرار داده و در خصوص پروژه خود اطلاعات علمی و کاملی داشته باشند و از نظر سود آور بودن آن اطمینان حاصل کنند باید این نوع طرح را تهیه کنند.

طرح توجیهی

هزینه و مدت زمان تنظیم و تهیه طرح توجیهی در مرکز ازائه خدمات اداری پیشرو:

الف) مدت زمان تهیه و تنظیم طرح توجیهی مختصر حداقل ۴ روز و حداکثر یک هفته میباشد. هزینه این نوع طرح نیز از یک میلیون و سیصدهزارتومان تا دو میلیون و پانصد هزار تومان متغیر خواهد بود.

ب) هزینه طرح توجیهی کامل نیز نسبت به نوع طرح متغیر خواهد بود ولی حداقل هزینه لازم برای تهیه این طرح چهار میلیون و هشتصد هزار تومان میباشد.مدت زمان تهیه این طرح حداقل 10  روزو حداکثر یکماه می باشد.

نکته بسیار مهم: تایید هر دو نوع طرح توجیهی بالا در بانکها،اداره کل صنایع و سایر سازمانهایی که این طرحها به آنها ارائه میشودتوسط مرکز ارائه خدمات اداری پیشرو به صورت صد در صد تضمین شده است.ضمنا دفاع از طرح  های توجیهی یاد شده به طور کامل بر عهده کارشناسان فنی  این مرکز خواهد بود.

در حال حاضر هر کسب و کاری که در حال راه اندازی می بایست در ابتدای مسیر از یک ایده شکل گرفته است که تقویت شده و در مسیر تبدیل شدن به یک کسب و کار قرار گرفته است. برای راه اندازی هر کسب و کاری می بایست یک طرح توجیهی مناسب داشت تا به کمک آن بتوان نظر سرمایه داران جلب نمود و از آنها برای تکمیل ایده و راه اندازی آن کمک دریافت نمود. بسیاری از افرادی که ایده ای حتی خارق العاده در ذهن دارند زمانی که صحبت از ارائه طرح توجیهی میشود نمیدانند دقیقا چه چیزی از آنها خواسته میشود و صرفا به ارائه یک بحث کلی در رابطه با پروژه ای که در ذهن دارند بسنده می کنند و همین امر سبب می شود به دلیل آنکه سرمایه داران اطلاعات کاملی در رابطه با پروژه مد نظر و همچنین میزان هزینه ای که برای راه اندازی پروژه نیاز می باشد دریافت نمیکنند از سرمایه گذاری بر روی پروژه خودداری میکنند و عملا یک ایده که میتوانست به یک کسب و کار پر سود تبدیل شود به دلیل اینکه دارنده آن اطلاعاتی در زمینه طرح توجهی و نحوه ارائه آن نداشت با شکست رو به رو می شود. از این رو در این مقاله سعی کرده ایم تا با ارائه توضیحات کاملی در رابطه با طرح توجیهی شما را با این معقوله بیشتر آشنا نماییم پس تا انتها با ما همراه باشید.

طرح توجیهی

طرح توجیهی چیست؟

در پاسخ به این سوال میتوان اینطور گفت که طرح توجیهی مجموعه مطالعات انجام شده و پاسخ هایی است که به یک سوال جامع در رابطه با اینکه آیا ایده مورد نظر در رابطه با کسب و کار ما امکان پذیر است داده می شود. شاید در نگاه اول این پاسخ ها ساده به نظر آیند اما برای رسیدن به آنها می بایست وقت و انرژی بسیاری را صرف نمود و در زمینه های مختلف جست و جو های بسیاری را انجام داد. از جمله تحقیقاتی که می بایست در این زمینه انجام دهید تحقیق در مورد رقبای موجود در بازار، گزینه های مالی، ملاحظات فنی و تولیدی و همچنین بررسی عوامل مختلف به جهت توجیه پذیر بودن راه اندازی کسب و کار تازه می باشد.

در ادامه به شما خواهیم گفت که چه زمانی برای تهیه طرح توجیهی مناسب است و برای تهیه و تکمیل یک طرح توجیهی به چه مواردی نیاز خواهید داشت و برای اینکه به وسیله یک طرح توجیهی بتوانید نظر یک تعدادی از سرمایه گذاران را جلب نمایید چه بخش هایی در طرح توجیهی شما باید قرار داشته باشد.

در ادامه به شما خواهیم گفت که چه زمانی برای آغاز فرایند تهیه‌ی طرح توجیهی مناسب است؟ مواردی که لازم است در گزارش نهایی یافته‌هایتان به آن اشاره کنید کدام‌ها هستند؟ شایسته‌ترین فرد برای انجام این تحلیل چه کسی است؟ و پرسشنامه‌ها چگونه برای یافتن پاسخ برخی از فوری‌ترین سؤالات طرح توجیهی به کمک شما می‌آیند.

زمان مناسب برای بررسی توجیه ‌پذیری

همه ما در صورتی که ایده ای در سر داشته باشیم در ابتدای مسیر آنرا بسیار خاص و دارای سودآوری بسیار می دانیم و همین امر سبب میشود تا بدون فکر در رابطه با آینده ایده خود هزینه ی زیادی را برای راه اندازی آن صرف نماییم. حال اگر این پروژه با شکست رو به رو شود شما می مانید و یک پروژه شکست خورده، زمانی که بی نتیجه تلف شده است و هزینه ای که در این مسیر صرف شده و بازگشتی نداشته است. به همین منظور همواره توصیه شده است تا قبل از اینکه اقدام جدی بر روی ایده خود انجام دهید ابتدا توجیه پذیری آنرا در دنیای واقعی بررسی کنید تا در ابتدای راه بررسی کنید که آیا کسب و کار، محصول و یا خدماتی که در فکر آن هستید در بازار فعلی مورد نیاز خواهد بود یا خیر.

طرح توجیهی

مؤلفه‌های کلیدی طرح توجیهی

یک طرح توجیهی میتواند در موضوعات مختلفی ارائه شود و به همین مظور موارد مختلفی می تواند بر روی نتیجه بخشی آن تاثیر گذار باشد. با این حال چند مورد زیر میتواند در مورد همه طرح های توجیهی یکسان باشد.

تکنیکی : آیا از تکنولوژی مخصوصی که ایده شما برای شروع کار به آن نیاز دارد برخوردار هستید؟

اقتصادی : شرایط اقتصادی حال و آینده ای که در فروش محصول نهایی شما تاثیر گذار است بررسی کرده اید؟

قانونی : یک ایده قبل از اینکه اجرایی شود می بایست به صورت قانونی ثبت شود تا توسط سایر افراد کپی برداری و یا سرقت نشود.

عملیاتی :  هزینه تمام کار های عملیاتی که برای شروع و ادامه کار خود به آنها نیاز دارید مانند ثبت و راه اندازی شرکت و دفتر کار، پرسنل، تجهیزات و... را یادداشت نمایید.

برنامه‌‌ی زمان‌بندی : در صورتی که محصول مد نظر شما در بازه زمانی خاصی می بایست تولید و عرضه شود می بایست برای آن زمانبندی مناسبی داشته باشید.

تهیه یک طرح توجیهی لازمه رعایت کردن تکمیل نمودن مراحل و موارد بسیاری است تا بتوانید به کمک آن برای ایده های خود به کمک جذب سرمایه آینده خوبی را رقم بزنید به همین جهت در صورتی که ایده ای دارید که برای تولید و یا راه اندازی آن به طرح توجیهی نیازمند هستید حتما از خدمات تهیه طرح توجیهی پیشرو ثبت استفاده نمایید. برای این منظور کافی است با شماره های موجود بر روی سایت تماس گرفته و با بخش پشتیبانی مشاوره لازم را در این خصوص داشته باشید.

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :